Bir Şüphenin Ortadan Kaldırılması

Başlatan ღ۩ Tebyin ۩ღ, 16 Ağustos 2019, 14:03:38

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aşağı git

ღ۩ Tebyin ۩ღ

Bir Şüphenin Ortadan Kaldırılması

Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılmaktadır ki, ister kendini isterse başkasını savunmak, yahud ferd ve toplumu himaye etmek için münkeri ortadan kaldırma görevini îfâ etme mecburiyetine düşünce, (ve de yapılan tüm ikazlara rağmen vazgeçmeyenleri, İslâm'ı koruma ve kollamaya engel olan ve vazifesini iskata sebep olan kim olursa olsun) karşı çıkanı öldürmek mü'minin görevidir.
Fakat bu noktada biri şöyle bir soru sorabilir:
Şüphesiz ki İslâm, insanı, kendini, malını ve ırzını müdafaa hakkıyla başbaşa bırakmıştır. Yine başkasının malını ve ırzını korumakla da sorumlu tutmuştur. Bu hükümle kendisine ve başkasına yönelik her türlü tecâvüz ve saldırıyı yok etmek için karşı çıkmak da meşru kılınmıştır. Şimdi burada bu tür müdafaa hakkı ile ma'rufu emredip, münkeri nehyetme arasında bir fark var mı yok mu? sorusu karşımıza çıkmaktadır.
Evet, şüphesiz ki fark vardır. Bir kere müslümanın, kendini ve başkasını meşru müdafaa hakkı, dinin ölçüleriyle sınırlıdır. Fakat ma'rufu emredip münerden nehyetme sahası, bir çok açıdan daha geniş kapsamlıdır.
Birincisi "Özel meşru müdafaa" diye isimlendirilirken, ikincisi "umumî meşru müdafaa hakkı" diye adlandırılır.
Meselâ; bir kadına, kaçırma niyetiyle saldıran kişi "saldırgan" diye nitelendirilir. Burada kadının kendisini savunması "özel meşru müdafaa" dır. Fakat kadın kendi rızasıyla adama varır da o da kadını kaçırırsa bu davranışları münkerdir. Bu da nıünker olması îtîbâriyle -değerlendirilerek- önlenmelidir. İşte bu da "umûmî meşru müdafaa" konusuna girer.
Yine bir kişiyi öldürmeye çalışanın davranışı "saldırı" olarak değerlendirilir. Buna karşı yapılacak müdafaa, özel meşru müdafaadır. İntihara teşebbüs edenin fiili münkerdir. Buna engel olmak, "münkere engel olmak ve onu ortadan kaldırmak" statüsüne girer.
Kısaca şeriatın kabul etmediği ve önlemeye imkân verdiği her çeşit fiili ortadan kaldırmak münkeri değiştirmektir. Bu, ister müdafaa ister başka şekilde olsun. 390


390 et-Teşri-ul-Çinâî: 1/511-512.


Kaynak: https://www.tebyin.com/index.php?topic=2102.0;prev_next=prev

  • Üniversite: Kocaeli İlahiyat Fakültesi

Gülşah

Rabbim bizleri her daim ayakları sağlam basan kullarindan eylesin selam ve dua ile...
  • Üniversite: Kocaeli İlahiyat Fakültesi

Gülşen Uzun Koü

Bilgileriniz için Rabbim razı olsun emeginiz cok üzerimizde
  • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

bahtışen hacakKOÜ

Allah razı olsun güzel bilgileriniz için.
  • Üniversite: Hiçbiri

İhrace Zahiren

Rabbim sünnetullah üzere bir hayat yaşatsın
  • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

Melek

Paylaşım için Allah razı olsun.. İlminiz daim olsun.
  • Üniversite: Kocaeli İlahiyat Fakültesi

Yukarı git