İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri

Başlatan ღ۩ Tebyin ۩ღ, 10 Kasım 2018, 01:43:03

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aşağı git

ღ۩ Tebyin ۩ღ

İslami İlim Öğrenmenin Yöntemleri


Elhamdülillah, ilim talep etmenin ve güzel dinimiz hakkında daha fazla öğrenmenin gerekliliği hakkında bir çok kaynaktan bilgi edindik.
Oturup kendimizi tamamen İslami ilme adasak ve böylece ulaşılabilinecek muazzam faydalardan istifade etsek muhteşem olmaz mıydı?

"İlim talep etmek / öğrenmek her Müslümana farzdır."(İbn Mace, Mukaddime, 17).

İlim öğrenmemiz gerektiğini biliyoruz, ama nasıl yapmalıyız? Büyük çoğunluğumuzun kendini ilme adamak için zamanı yok (ya da öyle görünüyor). Bu yüzden, güzel dinimiz hakkında ilim öğrenmenize faydalı olacak birkaç ipucu derledik.

1. Zaman yönetimi

Bu, üreten müslümanlar için klasik ve yaygın bir mevzudur ama sık kullanılır çünkü çok ETKİLİDİR. Bu, ilk olarak zaman çizelgenize bakıp ona göre ilim öğrenmek için ayırmak istediğiniz uygun zamanı belirlemeniz demektir.

Örnek olarak, cumartesi öğleden sonra bir kaç boş saatiniz var diyelim. Bu durumda bu saatleri bir kursa katılarak, bir kaç ders dinleyerek, İslam hakkında bilgisi olan kişilerle zaman geçirerek değerlendirebilirsiniz. Eğer basitçe 'akışa bırakır' ve 'ne olacağını bekler' seniz, o zaman ilim peşinde koşmak arka plana itilecek ve herhangi bir ilerleme kaydetmeyi zor bulmaya başlayacaksınız. Bu sebeple günlük diğer aktivilerimizde olduğu gibi planlamak çok önemlidir. İş dünyasında söylenildiği gibi, "Planlamada başarısız olursan, başarısızlığı planlıyorsun." Hatırlamanız gereken bir nokta: eğer boş zamanınız varsa, şeytan onu önemsiz şeylerle doldurmaktan mutlu olacaktır. Bu yüzden, şeytan sizi engelleme fırsatı elde edemeden önce siz zamanınızı faydalı şeylerle doldurun.

Eğer çok fazla sorumluluğunuz varsa ve zaman bulmakta zorlanıyorsanız, haftalık programınıza bakmanız iyi bir fikir olacaktır. İyice irdeleyerek bakın ve kendinize karşı dürüst olun. Örnek olarak, alışverişe ve sosyalleşmeye bütün bir gününüzü ayırıyorsanız ve sonra başka bir şey yapmaya enerjiniz kalmıyorsa, o gününüz yüksek ihtimalle verimli gün değildir. Kendinize "Bunu yapmak için bu kadar çok zamana gerçekten ihtiyacım var mı?" diye sorun. İnşaAllah, programınızı bununla düzenlerseniz, ilim peşinde koşmak için, istifade etmek için boş vakit bulacaksınız.

Dahası, Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)'in hayatına bakabiliriz, O bizler için en güzel örnektir, zaman yönetiminde de. Bu; O'nun eşlerine, çocuklarına, torunlarına, sahabeye, lider olmaya, Allah (subhanehu ve te'ala) yolunda savaşmaya, tebliğ yapmaya, çeşitli İslam devletlerini yönetmeye vs. nasıl zamanını böldüğüne bakarak görülebilir. Bu kadar çok sorumluluğa rağmen, hayatının her yönüyle en iyisiydi, tüm dikkatini verip hiçbir işini aksatmazdı.

2. Cd veya herhangi bir elektronik alet edinin

Az bir efor sarfederek dinle ilgili ilminizi artırmanız için bu pratik bir metoddur. 'Herhangi bir elektronik alet', dersler ve programlar indirip bunları dinlemenize yardımcı olacak mp3 çalar veya cep telefonlarınız olabilir. Bunlar, müsait zamanı az olanlar için çok faydalı olur. Eğer yoksa, kulaklık edinin. Biraz boş zaman sağlamak istiyorsanız, bu da zaman yönetiminize yardımcı olacaktır.

Elhamdulillah, indirme seçenekleri olan güvenilir çok fazla web sayfası var, bunlardan yararlanın. Eğer bulamıyorsanız, youtube'a uğrayın ve youtube converter kullanarak dosyalarınızı indirin. İlham verici dersleri, İslam'daki büyük adamlar ve kadınlar gibi tarih hikayelerini ve hatta belirli bir konuda serileri araştırabilir ve indirebilirsiniz. Kur'an'ın güzel kıraatlerini bulup düzenli dinleyebilirsiniz. Bunlar; sizin Kur'an'a olan sevginizi artırır ve sizin Kur'an okuyuşunuzu düzeltir. Kalp huzuru (sekine) ve gönül rahatlığı bundan edinebileceğimiz en büyük nimetlerdir.


(Editör notu: İslami ders ve Kuranı Kerim kıraatlerini mp3 olarak muslimmedya.com sitemizden ücretsiz indirebilirsiniz.)

3. Odaklanmak için küçük bir alan seçin

Bu; ilim öğrenmek istediğiniz bir alana odaklanmanız ve farklı konularda uzmanlaşmaya çalışmamanız anlamına geliyor. Bu, özellikle ilim yoluna yeni ayak basmışsanız çok önemli. İslam, dibine ulaşılamayan bir okyanus gibidir ve sınırı bilinmez. Bu yüzden, henüz yeni başlamışsanız yavaş yavaş ilerleyin, küçük adımlar atın ve acele etmeyin. Birçok farklı konuda bilgi almaya çalışmanız bunaltıcı olabilir ve pes etmenize sebep olabilir. İlim öğrenirken azar azar da olsa düzenli ve istikrarlı davranın, böylece Allah (subhanehu ve te'ala) inşaAllah sizin ilme ve dinine olan sevginizi artıracak; O'nun ve meleklerinin sevdiklerinden olacaksınız. Hz. Ayşe (radiyallahu anha) tarafından naklediliyor:

"Allah katında amellerin en makbul olanı hangisidir?" diye sorulunca; Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem): "Az bile olsa devamlı olanıdır." buyurmuşlar. (Buhari)

Şöyle eklemiştir: "Ey cemâat! Siz gücünüzün yettiği işlere bakın."

Bu sebeple, devam edin ve PES ETMEYİN!

4. Müslüman dünyasıyla bağlı kalın

Bu, sizlere düzenli e-posta atıp, öneri sunan çeşitli web sayfalarına üye olmayı gerektiriyor. (gencmuslumanlar.com gibi) Ayrıca, günlük hadis, Kur'an ayeti, zikir veya İslam hakkında bilmediğiniz ilginç bir şeyi düzenli/günlük bildiren bir site de olabilir.

Son teknoloji ile e-postalarınıza her yerden kolayca erişebildiğiniz için bu çok kullanışlı olur. Yemek aranızda veya seyahat ederken zamanınızı ilim öğrenme adına değerlendirebilirsiniz. Çeşitli iletişim araçları sayesinde sürekli duyup görerek İslam'a yakın olmanız bunun bir faydasıdır ve bu sayede Allah (subhanehu ve te'ala) hiçbir zaman aklınızdan uzak olmayacaktır. İslami bir toplumda yaşamayanlar için bu çok daha önemlidir.

Ek olarak, bu madde çevrimdışı olarak da hayata uygulanabilir. Bu, sana İslam'ı hatırlatan iyi bir arkadaş çevresi edinmendir. Bu gayri ihtiyari üç parmağıyla yediğini gördüğün bir arkadaşın olabilir. Eğer o erdemli bir arkadaşınsa, sana bunun sünnet olduğunu nakledecektir.

"Rasulullah'ın (sallallahu aleyhi ve sellem) üç parmağıyla yemek yediğini, yemekten sonra da parmaklarını yaladığını gördüm." (Müslim)


5. İlim öğrenmek için belirli bir zaman ayırın

Bu, haftalık programa vs bakarak günlük veya haftada seçilmiş bir kaç gün olarak yapılabilir. Ancak, verebileceğiniz zaman konusunda gerçekçi olun ve devamlı olacağınıza emin olun. Eğer yeni başladıysanız, 15-30 dakika ile başlayıp kendinizi geliştirmeniz iyi bir fikir olur.

İlim öğrenmek farklı çeşitlerde olabilir. Bir ders dinlemeyi veya kitap okumayı tercih edebilirsiniz ama bunu rutin haline getirmeye çalışın. Bunu yapmanın pratik bir yolu da bir kitabı grupça sesli bir şekilde okumaktır. Her birey 10 dakika okuyup sonrakine verecek şekilde yapabilirsiniz. Bu yöntem, aile halkına da birçok fayda sağlıyor. Sadece aile fertlerinin arasındaki birlik beraberliği artırmıyor, ayrıca ilim öğrenirken yalnız hissetmenizi de önlüyor. Eğer başkalarıyla öğreniyorsanız, sizin motivasyon seviyeniz düştüğünde bile onların enerjilerinden faydalanabilirsiniz.

6. Başlamak için eğlenceli bir konu seçin

Bu madde, ilim öğrenmeye henüz başlayanlar için özellikle amaçlanmıştır. İlim öğrenmedeki eğlenceyi bulmaya ve İslam'ı öğrenmedeki ilginizi canlı tutmaya yardımcı olacaktır.

Kişisel olarak, Peygamberlerin hayatlarını öğrenmeyi eğlenceli ve faydalı buluyorum. Sadece onların gösterdiği mucizeleri öğrenmekle kalmayacak, Allah (subhanehu ve te'ala)'nın nebilerine vermiş olduğu yetenekleri ve vasıfları -Hz. Adem (aleyhisselam)'ın muhteşem büyüklüğü, Hz. İbrahim (aleyhisselam)'ın atıldığı ateşin sıcaklığından korunması gibi- da öğrenmiş olacaksınız. İnşaAllah, bununla, Allah (subhanehu ve te'ala) bizleri bilgiye susatacak ve Kendine ve İslam'a yakınlaştıracaktır.

Çocukların hikaye kitapları renk ve resimleriyle bilgi verici ve küçüktür. İlgi çekmek ve okuyucuyu çekmek amacıyla bu şekilde tasarlanmışlardır. Eğer onları çok çocuksu bulmuyorsanız, oradan başlamak faydalı olabilir.

7. Bu hedefe ulaşabilmek için Allah'a (subhanehu ve te'ala) dua etmeye devam edin

İman eden biri için hayatının her alanında bu önemlidir. Allah'a (subhanehu ve te'ala), bizlere ilim vermesi, onu (ilmi) anlamamız ve unutmamamız (hafızamız güçlü olsun olmasın) ve ilim yolunu kolaylaştırması için devamlı dua etmeniz çok önemlidir. Allah'ın (subhanehu ve te'ala) yardımı ve isteği olmadan hiçbir şeye ulaşamayacağımız için, bu önemlilik arz eder. Çoktan ilim yolu lûtfedilmiş olanlar, O'na yapmanıza izin verdiği şeyler için her zaman şükredin.

Ayrıca, duanızda dürüst ve açık/net olun; mesela ilim için istek duymuyor olabilirsiniz. Bu durumda, Allah'ı (subhanehu ve te'ala) güzel isimleriyle anın ve önünüzdeki engelleri kaldırıp ilim azmi vermesini isteyin.

Buna yardımcı olması için sürekli olarak okuyabileceğiniz bir dua:


اللَّهُمَّ إنِّي أعُوذُ بِكَ مِنَ الْهَمِّ وَ الْحَزَنِ ، وَ الْعَجْزِ وَ الْكَسَلِ ، وَ الْبُخْلِ وَ الْجُبْنِ ، وَ ضَلَعِ الدِّيْنِ وَ غَلَبَةِ الرِّجَالِ


Yâ Rabbi, kederden, dertten, âcizlikten, tembellikten, korkudan, cimrilikten, borcumu ödeyememekten ve insanların kahrından sana sığınırım!

وَقُل رَّبِّ زِدۡنِي عِلۡمٗا

Rabbim! ilmimi ve anlayışımı artır.

Bunlar; sadece verimli bir şekilde ilmimizi artırmak için birkaç teknik. İlim öğrenmek adına daha bir çok alternatif var. Mesela; ilim halkalarına dahil olmak, bir kursa katılmak vs. Ama hepimiz bunları yapacak kapasiteye sahip olmayabiliriz. İnşaAllah, umuyorum ki, bu bahsedilen noktalarla, ilim öğrenme gibi yüce bir görevi nasıl hayatımıza getiririz bir fikriniz olmuştur. Allah (subhanehu ve te'ala), ilim yolunda yürümeyi ve O'nunla buluşana kadar bu yolda kalmayı nasib etsin. Amin.

Ebu Ömer

Bu yazı productivemuslim.com sitesinden alınarak Genç Müslümanlar ekibi tarafından Türkçe'ye tercüme edilmiştir.


Ennas Katkılarıyla Dua ile...

Kaynak: https://www.tebyin.com/index.php?PHPSESSID=upqjg2q5hlhse4vekkmgp8q280&topic=49

 • Üniversite: Kocaeli İlahiyat Fakültesi
'' Onların çoğu ancak zannın ardından gider. Oysa zan, hak namına hiçbir şeyin yerini tutmaz. Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarını hakkıyla bilendir.'' Yûnus Suresi 36. Ayet

O size istediğiniz her şeyi verdi. Allah'ın nimetlerini saymaya kalksanız başa çıkamazsınız. Şu bir gerçek ki insanoğlu çok zalim, çok nankördür!

Tebyin MasteR

اللَّهُمَّ إنِّي أعُوذُ بِكَ مِنَ الْهَمِّ وَ الْحَزَنِ ، وَ الْعَجْزِ وَ الْكَسَلِ ، وَ الْبُخْلِ وَ الْجُبْنِ ، وَ ضَلَعِ الدِّيْنِ وَ غَلَبَةِ الرِّجَالِ


Yâ Rabbi, kederden, dertten, âcizlikten, tembellikten, korkudan, cimrilikten, borcumu ödeyememekten ve insanların kahrından sana sığınırım!

وَقُل رَّبِّ زِدۡنِي عِلۡمٗا

Rabbim! ilmimi ve anlayışımı artır.


Amiiiin... Allah razı olsun paylaşımınız için.. bizleri kendi yolundan ayırmasın Rabbim.
 • Üniversite: Kocaeli İlahiyat Fakültesi

Ayşe oüYılmaz K

NE GÜZEL TEKNİKLER SIRALANMIŞ..ALLAH İLMİNİZİ VE İLMİMİZİ ARTIRSIN İNŞALLAH

Hümeyra Küçük koü

soruları  çözdükçe yorum yazmaktan kendimi alamıyorum.sorular süperrr.RABBİM SİZLERDEN ÇOK ÇOK ÇOK RAZI OLSUN.Büyük iş yapıyosunuz.RABBİM her daim sıkıntılarınızı gidersin.
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

Sahra

Siz yeter ki ilim öğrenmek isteyin.. bunun yolunu bilmiyorum nasıl bi yol izleyebilirim diye düşünenlere yönelik faydalı bir yazı olmuş.. Emeğinize sağlık..
 • Üniversite: Kocaeli İlahiyat Fakültesi

Zeki Parlak

Önceden ilim öğrenmek zordu.Şartlar daha kısıtlıydıAma şuan her şey elimizin altında her şeye kolayca ulaşıyoruz.Hoca da, ilim de her yerde fakat bu sefer amel konusunda gevşeklik göstermeye başladık sanki.İnsanlar dini bir kitaba ulaşıp onu okumak için çaba verirler ve öğrendikleriyle amel etme konusunda titizlik gösterirlerdi.Şimdi ise neredeyse herkesin evi kütüphane konumunda ama ya açılıp okunmuyor ya da okunanlar çokta ciddiye alınmıyor.Eskisi gibi özverili ve hassasiyetle okuyup amel noktasında ciddiyet gösterebilmek duasıyla...inşALLAH
 • Üniversite: Kocaeli İlahiyat Fakültesi

Yusuf Sümer Koü

S .alym enes karedesimden allah razi olsun.Allah şafi ismiyle şifa versin
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

Nazlı Kapramcı koü

Allah yolunuzu açık etsin guç kuvvet saglık afiyet versin Allah razı olsun
 • Üniversite: Kocaeli İlahiyat Fakültesi

Ayça

ALLAH RAZI OLSUN SAOLUN HOCAM
 • Üniversite: Kocaeli İlahiyat Fakültesi

Esra Çelik kou

Allah razı olsun.emekleriniz için sağolun.

Yardım Sever Hc.

 "Kim Müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir Müslümanı(n kusurunu) örterse, Allah da Kıyamet günü onu(n kusurunu) örter." (Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr)

 Zaman zaman derslerimizde zorluk ve sıkıntılar yaşıyoruz ama burada kı bilgiler bize çok fayda sağladı. ENNAS hocam ve emeği geçen herkesten ALLAH RAZI OLSUN.
 • Üniversite: Kocaeli İlahiyat Fakültesi

Betül plt koü

Rabbim ilmiyle amel edenlerden eylesin ilim yolunda bize yardımcı olan ennas hocam ve ekibindende ebeden razı olsun hizmetlerinizde gayret işlerinizde suhulet versin inşAllah
 • Üniversite: Hiçbiri

SedefGöktürkKoü

Tüm Emek verenlerden Allah razı olsun
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

Burcu Çevik Koü

Pes etmek yok yola devam .Allahım bizleri ilimle zengin kıl ,hilimle. Zinetlendir.
 • Üniversite: Kocaeli İlahiyat Fakültesi

Ayça

Hazret-i Lokman, oğluna buyurdu ki:
(Âlimlerle otur, hikmet sahiplerinin sözlerini dinle! Allahü teâlâ, bahar yağmuru ile toprağa hayat verdiği gibi, ölü kalbleri hikmet nurları ile diriltir.)
 • Üniversite: Kocaeli İlahiyat Fakültesi

İsa Ünal Koü39/9 De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?" Ancak akıl sahipleri öğüt alırlar.
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

EsinYıldırımkoü

İlimle ilgili çok güzel bir yazı olmuş
 • Üniversite: Hiçbiri

Haticenur Gür koü

Öğrendiğimiz ilimle amel etmeyi de nasib etsin rabbim. Åmin..
 • Üniversite: Hiçbiri

Tuğba Bayram Koü

Rabbim ilmiyle amil olan kullarindan eylesin
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

Sevgi Özbolat

 • Üniversite: Kocaeli İlahiyat Fakültesi

Halime Karakoca KOÜ

Hayatımızın kalitesini hayatımızdaki insanların kalitesi belirlermis bende bu değerli gurubun üyesi olmaktan memnuniyet duyuyorum.
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

Hanife Açıkgöz Koö

ILIM YOLUNDAKI TÜM NEFERLERE SELAM OLSUN. BUNCA NIMETI ÖNÜMÜZE SUREN VE BUNA VESILE OLANLARDANDA ALLAH RAZI OLSUN.
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

Satılmış Yildiz Koü

el ilmü bila amel ....keşşeceru vela semer.(ilimsiz amel meyvasız ağaca benzer).
Rabbim ilmiyle amil olanlardan eylesin.
Rabbim bu yolda olanların yar ve yardımcısı olsun inşaallah.
 • Üniversite: Hiçbiri

Bediha Döğer Koü

AMİNN Allah razı olsun hocam güzel bilgiler Rabbim cümlemizi muvaffak eylesin inşAllah
 • Üniversite: Kocaeli İlahiyat Fakültesi

zeynep limon koü

Beşikten mezara kadar ilim....ilim  ilim.ne guzel... ilim ogrenmek ne guzel.....emekliligimiz geldigi halde ilimle  mesgul olmak adina ilitama basladik...ve bu siteden faydalaniyoruz...Allah   girdigimiz bu yolda  bize yardimci olan kardeslerimizden razi olsun...emeklerine yureklerine saglik
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

Halime Karakoca KOÜ

İlimde istikrarlı olmayı nasip etsin inşallah.
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

Gülten Barut Koü

Bu şartlar esasen ilim öğrenirken ne kadar da bahanelerin arkasına sığındığımızı bir kez daha hatırlattı bana. Kişi yeter ki istesin eğer ayıracak 1 saatimiz bile yoksa nicedir halimiz :(
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

Meryem Afşar KOÜ

Allah razı olsun hocam.
buradaki yöntemler ışık oldu.
ilim öğrenmede bugün çok dara düşmüştüm  vazgeçecektim ki bu yazıyı gördüm....
Konu içindeki dualarla Bismillah dedim....
Rabbim yolunda daim eylesin bizleri ....
Nefse uyup yese düşenlerden eylemesin...

 • Üniversite: Hiçbiri

Neslihan Aksu Koü

Maşallah çok güzel taktikler.ellerinize emeğinize sağlık
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

Ayça

Ya alim ya öğrenci ya dinleyici yada ilmi sevenlerden ol.Beşinci olma ki helak olursun. (H.Şerif)


Allah ilmimizle amel ettirsin inşallah...
 • Üniversite: Kocaeli İlahiyat Fakültesi

SedefGöktürkKoü

 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

hamza

Allahu Teala "ilmi isteyene veririm buyuruyor".Bizler niyet ettik ve bu yola çiktik.Allah ilmi bize kolaylastirsin anlayisimizi artirsin ve bu yolda bize muvaffakiyetler ihsan eylesin.
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

nilufer ermis koü

çalışmalarınızı takdir ediyoruz Allah razı olsun ...
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

nilufer ermis koü

Selamun Aleyküm

Tebyin Ailesi

Çok amaçlı ve çok yönlü sunduğunuz bilgiler için  teşekkür ederim
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

nilufer ermis koü

İnsanlar böyle (yaratılıştan olan) yardım etme duygusunun yanında bir de inançlarından kaynaklanan yardımlaşma ve karşılığında da Allah (cc)'nun mükafatlandıracağını benimsemiş ise, o zaman o insanın yardım etmesini hiç bir kimse engelleyemez. Bu hususta Allah (cc) şöyle buyuruyor:

"İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır. (Allah'ın rızasını gözeterek) yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekât verir. Ahidleştiği zaman sözlerini yerine getirir. Sıkıntı, hastalık ve savaş zamanlarında sabreder. İşte doğru olanlar, bu vasıfları taşıyanlardır. Muttakîler ancak onlardır!" (Bakara 177)

Hayırlı Dersler
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

nilufer ermis koü

Yardımlaşmak, cömert olmak, müsamahalı olmak, fedakar olmak, başkalarının zor durumunda yardımcı olmak iyi bir Müslümanın hasletlerindendir.

Hayırlı çalışmalar dilerim
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

Ceren

Esselamu aleykum. Islam yolunda hakkiyla yaşayan ıslami ilmi hakkiyla alan ve çevresindeki insanlara bu ilmi bildiren anlatan ve hayra kurtuluşa kavusan kullardan olalim inşallah. .
 • Üniversite: Hiçbiri

nilufer ermis koü

Bismilllahirrahmanirrahim

فَاِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْ وَاِلٰى رَبِّكَ فَارْغَبْ

"Boş kaldın mı hemen (başka) işe koyul ve yalnız Rabbine yönel." (el-İnşirâh, 7-8)
Böylece kişi; Cenâb-ı Hakk'ın kendisine lutfettiği her günü, her zaman dilimini, İslâm'ı yaşamak ve yaşatmak maddesi içine girecek hayırlı hizmet ve ibâdetlerle doldurursa, elinden geleni yapmış olma huzurunu idrâk edebilir.
Tebyin ailesi olarak yapmış olduğunuz çalışmalarınızı Allah yüce katında kabul etsin.

 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

nilufer ermis koü

Bismillahirrahmanirrahim

وَاعْبُدْ رَبَّكَ حَتّٰى يَاْتِيَكَ الْيَق۪ينُ

"Ve Sana yakîn (ölüm) gelinceye kadar Rabbine ibâdet et!" (el-Hicr, 99)

Bu vazife o kadar mühimdir ki;

Zekât, sadaka ve infak mefhumları Kur'ân-ı Kerim'de 125 yerde geçmektedir.

İnfak; sadece maddî şeylerden değil, her türlü imkândan îfâ edilir.

Kimisi bedenî gayretiyle, kimisi ilmiyle, kimisi kalemiyle Allah yolunda infakta bulunur.

 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

nilufer ermis koü

Değerli Tebyin Ailesi


İnşaallah zor da olsa başaracağız. Allah Tevfikini refik eylesin.Amin
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

Ayşe sayın Koü

Alıntı yapılan: Betül plt koü - 30 Kasım 2018, 17:20:49Rabbim ilmiyle amel edenlerden eylesin ilim yolunda bize yardımcı olan ennas hocam ve ekibindende ebeden razı olsun hizmetlerinizde gayret işlerinizde suhulet versin inşAllah
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

Ayşe sayın Koü

Alıntı yapılan: nilufer ermis koü - 20 Aralık 2018, 22:32:28Bismilllahirrahmanirrahim

فَاِذَا فَرَغْتَ فَانْصَبْ وَاِلٰى رَبِّكَ فَارْغَبْ

"Boş kaldın mı hemen (başka) işe koyul ve yalnız Rabbine yönel." (el-İnşirâh, 7-8)
Böylece kişi; Cenâb-ı Hakk'ın kendisine lutfettiği her günü, her zaman dilimini, İslâm'ı yaşamak ve yaşatmak maddesi içine girecek hayırlı hizmet ve ibâdetlerle doldurursa, elinden geleni yapmış olma huzurunu idrâk edebilir.
Tebyin ailesi olarak yapmış olduğunuz çalışmalarınızı Allah yüce katında kabul etsin.


 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

Arzu Duman Koü

ALLLAH emegi gecen tüm kardeslerimizden razı ve memnun olsun bize verdiginiz emeklerden dolayı cok teşekkür ederiz.rabbim herşeyi gönlünüze göre versin
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

nilufer ermis koü

bahsettigınız yeni acilacak olan gruba  dahil oimak  isterim hocam
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

nilufer ermis koü

Bahsettigınız yeni acilacak olan gruba  dahil oimak  isterim hocam
 • Üniversite: Kocaeli Üniversitesi

Yukarı git